Buty sylwestrowe muszą stać się idealnym dopełnieniem stroju wieczorowego, niezależnie od tego czy jest strój męski czy damski. Nie da się ukryć, że kobiety przykładają do tego większą uwagę, ale i panowie mają już w czym przebierać, bo wiele marek wydaje specjalną  markowego obuwia wieczorowego. Eleganckie buty sylwestrowe muszą spełniać dwa najważniejsze warunki. Po pierwsze: mamy w nich przetańczyć całą noc, więc muszą być wygodne. To jest chyba najbardziej znacząca cecha butów, które chcemy założyć do wieczorowej kreacji. Po drugie: muszą pasować do stroju. Balerinki niekoniecznie będą dobrym wyborem do czarnej wieczorowej sukni. Buty, w których chodzi się na co dzień również z pewnością nie będą pasować do sylwestrowego stroju. Tak więc wygoda i odpowiedni fason-buty muszą spełniać oba warunki, w innym wypadku impreza sylwestrowa nie będzie dla nas ani trochę przyjemna.

Panie powinny dobrać obuwie pod kolor i fason sukienki. Najczęściej wybór pada na klasyczne buty na wysokim obcasie w ciemnym kolorze, dopasowanym do eleganckiej torebki lub innych dodatków. Na imprezę sylwestrową będą pasować buty w wersji letniej: buty bez palców lub sandałki na obcasie. Najmodniejsze kolory (wychodząc z założenia, że pani nie ma torebki) to czarny, złoty i srebrny, czyli kolory uniwersalne. Ostatnio bardzo popularne stało się szycie butów sylwestrowych na miarę. Buty sylwestrowe dla pań powinny być wykonane ze skóry lub zamszu, często są przyozdabiane kamieniami lub błyszczącymi elementami: srebrnymi sprzączkami, paskami, cekinami i frędzlami. Z pewnością kiczowate są wysokie szpilki w jaskrawych kolorach. Takie buty z pewnością pasują na imprezę w klubie lub na dyskotekowe szaleństwa, ale nie można zaliczyć ich do eleganckiego obuwia, które pasowałby do wieczorowego stroju.

Idealne buty na bal sylwestrowy dla mężczyzn to obuwie skórzane, na cienkiej podeszwie, odpowiednio dopasowane kolorystycznie do smokingu, garnituru lub fraka. Dobrze sprawdzić, czy podeszwa nie jest płaska, bo może to utrudniać taniec i poruszanie się na parkiecie. Eleganckie obuwie dla panów powinno być lekkie, ocieplane męskie półbuty nie nadają się na sylwestrową zabawę.

Bardzo ważne jest, aby buty, w których zamierzamy przetańczyć sylwestrową noc były wygodne. Jeśli są skórzane dobrze jest je wcześniej rozchodzić, najlepiej w domu. Wystarczy godzina lub dwie godziny dziennie kilka dni przed sylwestrem. Jeśli kupimy buty, schowamy je do szafy, to może się później okazać, że buty te będą nam obcierać stopy, będą boleć palce i pięta i najzwyczajniej w świecie nie damy rady przetańczyć w nich ani godziny.